Wspólna gimnastyka buzi i języka

Drogie Dzieci i Drodzy Rodzice,
Nasza logopeda – pani Martynka przygotowała dla Was kilka ćwiczeń, aby rozruszać Wasze buźki i języki.
Zachęcamy do wspólnej zabawy. Efektami możecie się z nami podzielić mailowo. 🙂

Zbliża się wiosna, więc już czas na wiosenne porządki i przebudzenie wszystkich Jeżykowych Przedszkolaków. Zapraszam do wspólnych ćwiczeń aparatu artykulacyjnego. Dobrej zabawy!

1.Zabawa „Wiosenne porządki”.
Idzie wiosna, należy zrobić wiosenne porządki w buzi. Najpierw malujemy sufit (język wędruje po podniebieniu), potem ściany (język po wewnętrznej stronie policzków). Zamiatamy podłogę (język porusza się po dolnych dziąsłach). Teraz czas umyć okna (język przesuwa się po zębach górnych i dolnych). Pierzemy firanki (parskanie wargami). Zamiatamy schody (oblizywanie warg). Porządkujemy strych (język podnosi się do górnych dziąseł) i piwnicę (język na dolne dziąsła).

2. Dmuchanie w trąbkę zwiniętą z dłoni (mocne – wiatr zimowy, lekkie – wietrzyk wiosenny).

3. Zabawa „Misie”.
Dzieci leżą na plecach, trzymając rękę na brzuchu. Misie śpią (wdech nosem – brzuch unosi się, wydech nosem – brzuch opada). Misie budzą się, przeciągają i ziewają (wdech ustami – ręce za głowę, wydech ustami – ręce wracają). Misie wdychają powietrze ustami i mruczą – mmmm (ciszej i głośniej); palec dotyka skrzydełek nosa, aby wyczuć wibrację. Potem mruczą: mmmma, mmmme, mmmmo, mmmmu. Misie cieszą się, że przyszła wiosna i zaczynają śpiewać: aaaaa, ooooo, eeee, uuuuu, yyyyy, iiiiiii.

Pozdrawiam
Martyna Wiszniewska